Tqpwrjfisecwqlq8gxb7+twitter_ws_pic_2

Wall Street Steward Blog

The Cost of Diapers and Milk

I was torn about this blog entry when the idea was presented. 

“Why not write about how much diapers and formula costs?”

I was nauseous.

I have read articles that state that is costs upwards of $250,000 to raise a child from birth to when they leave the house (at 18).  I am not smart enough to figure in all of the food costs, the transportation costs, the insurance, etc. so I figured WHY TRY?

However, being that I have 3 children under 6, one thing I am well qualified to talk about is diapers and formula.  If you have kids, you might want to sit down for this one.

DIAPERS
According to the warden my wife, our children went through 4-5 diapers per day from the ages of 0-2 years old.  For argument sake, I will assume 4.5/day.

4.5 diapers/day
365 days/year
2 years

3,285 diapers…assuming that your kid is 100% potty trained by 2 years old.  These diapers cost between $.28 each (newborn) to $.20 each (older).  Those are for the Pampers brand, but if you want to use the “John Wayne” diapers on your kid, feel free.  We spared them the sandpaper bottoms.  Lets choose a simple number in the middle and say these puppies run a quarter each.

3,285 x $0.25 each = $821.25 per child

So, for my trio of lil’uns, I spent a cool $2,463.75 on diapers. 

FORMULA
My wife was not comfortable breast feeding, and I agreed with her 100% on the decision to bottle feed.  If you are a reader, and you think this is your chance to send me an e-mail about all of the reasons we are evil for bottle feeding, please let me assure you that this is not the time.

We bottle fed with formula and it worked very well for us!  This is our story…write your own article about breast feeding. 

Each of our kids drank approximately 32 ounces of formula per day, and we used Similac Advance.  For 6 bottles of this liquid platinum, it costs $35.94.

$35.94/6 = $5.99 per bottle
1 bottle/day
365 days/year

We made our kids go cold turkey off of the formula at 1 year old.  I know some parents who let their kids stay on formula for too long….but these are the same parents whose son will one day wake up, crawl out of his crib, take a shower, shave, and then go to work.

$2,186.35 to feed a child formula for one year. 

My cost was three times that at a nice, lean $6,559.05.

WRAPPING UP
Kids are sweet, beautiful, amazing, joyous gifts from God.  All true.  BUT, because of that, nobody likes to talk about how stinking expensive they are as well.  This write-up will hopefully shed some light on just how expensive they are. 

There are so many factors that I have not counted here:  clothes, schooling, toys, vacations, insurance costs, medical costs, soap/shampoo, cribs, beds, eyes rolling back in head

Still, that being said, just to feed a child for a year and to keep them from pooping on your floor for two years, it will cost around $3,007.

So, before making the decision to try to have one of these cute little things, make sure you have more than just your emergency fund to work with.

There are no diapers that keep you from going broke…well, maybe there are….

“Mom.  Dad.  I need some cash to buy diapers.”

Have fun with that conversation.